UPS do PeCeta

Akumulator w małym zasilaczu do Peceta

W domowych warunkach oraz dodatkowo niewielkich wydziałach fenomenalnie sprawdzają się nieduże zasilacze awaryjne przeznaczone do podtrzymania pracy jednego zestawu komputerowego.

Czas pracy komputera na UPSie

W znaczącej liczbie sytuacji, z uwagi na ograniczenia gabarytów, czas podtrzymania jest z góry oszczędny piętnaście - 30 min. To jednakże wystarczy ażeby bezpiecznie zakończyć pracę, zamknąć lub przełączyć system w stan hibernacji.  Faktyczny czas pracy bateryjnej zależy od obciążenia, czyli rodzaju procesora, ilości dysków, nowoczesności sprzętu. Na długość czasu podtrzymania wpływ ma nawet intensywność użycia laptopa, bowiem wykorzystanie większej mocy sprawia wydzielanie ciepła i konieczność intensywniejszego chodzenia elektroniki.

Drugim zasadniczym elementem wpływającym na czas podtrzymania jest pojemność akumulatora, poziom wyeksploatowania akumulatora , a ponadto wartość - czyli stopień spełnienia parametrów określonych przez producenta.

Zazwyczaj nie mamy możliwości zmniejszenia obciążenia zestawu komputerowego to wybór akumulatora , a ponadto dopilnowanie aby był w 100% sprawny zależne jest już od nas.

Awaria zasilania

W razie awarii zasilania należy zrobić czynności obligatoryjne do bezpiecznego zamknięcia systemu. Pojemność akumulatora należy przewidzieć tak ażeby w najtrudniejszych zakładanych warunkach. W związku z powyższym dla typowego akumulatora stosowanego w osobistych zasilaczach UPS, o pojemności 7,2 Ah, należałoby wziąć pod wzgląd pojemność 5,76 Ah jak też dla tej pojemności poprowadzić odleglejsze obliczenia.

W kartach katalogowych akumulatorów do znalezienia są zestawienia obciążenia dawane w Amperach jak też Watach. Na tych przed chwilą wspomnianych bazie może być łatwiej ocenić faktyczny okres pracy.

W razie nieznajomości faktycznego obciążenia oraz jednoczesnym braku instrumentów umożliwiających pomiar mamy możliwość przyjąć wariant pesymistyczny tak więc obciążenie podane na obudowie zasilacza komputerowego w sumie z obciążeniem podanym na obudowie monitora. Są to wartości maksymalne, takie jakie w rzeczywistości nie mogą wystąpić. Z takiej racji szacunki zaprojektowane w takiej sposób powinny być zawsze znacznie zawyżone - bezpieczne.

Testowanie czasu pracy na akumulatorze

Na koniec wypada wykonać sprawdzian na żywo - to jest zmierzyć faktyczny okres pracy po odłączeniu zasilania sieciowego, całkowicie obciążonego zbioru. Wysokie obciążenie mamy możliwość uzyskać uruchamiając odtwarzanie jednego lub kilku okien z filmem w rozdzielczości Full HD lub przy wykorzystaniu oprogramowanie dedykowane do przeprowadzania testów wydajności sprzętu.

Najistotniejsze jest by w razie nagłej przerwy w zasilaniu nie utracić efektu kilku godzin pracy bądź co również niekiedy się zdarzą nie narazić się na uszkodzenie systemu pakietów a przez to nawet utraty wyników wielomiesięcznej pracy.

Zasilanie awaryjne wymaga sukcesyfnego sprawdzania. Trzeba co pewien okres sprawdzić jak długi okres nasz UPS wytrzyma pod obciążeniem. Gdy to wyłącznie dopuszczalne należałoby jeszcze zrealizować test pojemności akumulatora. Większość wytwórców zaleca realizowanie testów pojemnościowych za na 6 czy 12 miesięcy.

Zawsze trzeba posiadać kopię ważnych danych. Najlepiej na PC w odrębnej lokalizacji, pendrive czy też dysk przenośnym. Jeszcze lepszym pomysłem jest przechowywanie informacji na zdalnym serwerze „w chmurze”.

Na stronie akumulatoryzelowe.pl znajdziesz znacznie więcej na temat czynników wpływających na czas pracy akumulatora oraz obliczanie pojemności.